parallax background
 

Nazywam się Mikołaj Gospodarek i jestem pejzażystą. Tak! Moja przygoda z pejzażem rozpoczęła się w 2007 roku. Kiedy stawiałem pierwsze kroki i pierwsze obrazy pojawiały się w moim aparacie sam nie wiedziałem jak to się wszystko potoczy. Dzisiaj z pewnością wiem – jestem zakochany w pejzażach – naturalnych i industrialnych..


Jestem magistrem sztuki, ukończyłem studia na Wydziale Filmu i Fotografii w WSSiP w Łodzi.

Dzielę się tym co widzę.


8 lat pracowałem jako fotograf i fotoedytor w dużym wydawnictwie. W sierpniu 2014 z dnia na dzień zostawiłem wszystko i wyprowadziłem ze Śląska się do Bawarii. Tu rozpoczęła się moja samodzielna historia związana z fotografią i podróżami w poszukiwaniu światła do moich ukochanych krajobrazów. Do Polski na stałe wróciłem w maju 2018 roku.

Specjalizuję się w pejzażach. Swoje prace publikuję w całej Europie, głównie w kalendarzach i książkach o tematyce podróżniczej. Współpracuję z największą i najstarszą niemiecką agencją fotograficzną Mauritius Images. Od 2011 roku stale współpracuję z miesięcznikiem „Poznaj Świat”. W 2016 roku podjąłem się prowadzenia projektu Slow Road i podjąłem pracę na zlecenie Mazdy Polska. Od lat prowadzę stronę na której opisuję i pokazuję miejsca, które odwiedzam.

Dzielę się tym co widzę. Nie jestem biegły w cyfrowej obróbce zdjęć – nigdy nie miałem czasu się tego nauczyć. Jestem za to niezwykle upierdliwy i zawzięty. Rozpoczęte projekty potrafię dopracowywać przez lata, do momentu kiedy poczuję, że warto już pokazać je światu. W fotografii cenię każdy moment na otwartej przestrzeni. Najchętniej fotografuję w górach – kocham od lat Dolomity! Urzeka mnie jednak również płaskie jak stół Podlasie czy połączenie gór i morza na Lofotach. Nigdy nie zamknąłem i nie ograniczyłem się w poszukiwaniach. Moim celem było i jest opisywanie świata obrazami. W tych małych ramach zamykam wielki świat pozostawiając w nich na zawsze cząstkę siebie i tego co moje oczy widziały…

Od samego początku fotografuję sprzętem marki Canon. Rozpocząłem od modelu 5D i tak już przez lata pozostało – przeszedłem przez model 5D Mark II, do 5D Mark III, którym obecnie fotografuję. Korzystam również z Canona 6D i kamer GoPro. Podczas fotografowania w używam filtrów marki Lee, a sprzęt transportuję głównie w plecakach i torbach firmy LowePro. Przez lata korzystałem ze statywów Velbon, a 3 lata temu zdecydowałem się na Manfrotto i tak już chyba zostanie…

Aktualne projekty:
Slow Road by Mazda
Sielska Polska - gotowa książka
Piękna Polska - książka w przygotowaniu