Jacek Hugo – Bader. Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Bajkał – Mazdą przez Morze Syberii
Maj 8, 2014
Wyspa na Prerii. Wojciech Cejrowski
Wrzesień 15, 2014

Są książki na które czekam. Pierwszy raz w życiu zapisałem się na newsletter, żeby nie przegapić momentu w którym ukaże się najnowsza książka Jacka Hugo-Badera “Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”. Czekałem z dwóch powodów. Książki JHB należą dla najlepszych na świecie. Drugim powodem był temat, który mnie bardzo interesował. Góry to moje niespełnione marzenie. Pamiętam też, że będąc na Kolosach w Gdyni w 2013 roku tuż po tragedii na Broad Peak poczułem dreszcz na plecach kiedy odczytano oświadczenie narzeczonej Tomasza Kowalskiego. Świat na chwilę się zatrzymał, a cała ogromna sala ucichła. Powróciłem do tego tematu po ponad roku za sprawą książki.

Daleki jestem od pisania recenzji. Mogę jedynie podzielić się kilkoma myślami jakie mam w głowie tuż po przeczytaniu ostatniego słowa. Jacek Hugo-Bader to mistrz reportażu. Bardzo szeroko nakreślił i opisał całe zagadnienie. Książka momentami wbija w fotel. Są fragmenty wpisów z dyskusji internetowych, które mnie osobiście nudziły. Były kontrastem do świetnego tekstu w rozdziale wcześniejszym i następnym, ale wydaje mi się, że Autor w ten sposób pokazał też bardzo małostkowe spojrzenie na całą sprawę i problem.

Nie jest to książka o śmierci dwóch himalaistów. Jest to książka o miłości do gór, o pasji życia. Autor nie stara się znaleźć winnych. Patrzy z boku. Przeprowadza naprawdę trudne rozmowy, których mu nie zazdroszczę. Znajduje się bardzo blisko cierpienia ludzi i stara się rzucić światło na całą sprawę – czytelnik sam dokonuje swoich ocen.

Co zrodziło się w mojej głowie? Kogo moja głowa podświadomie osądziła i uznała za winnego?
Nikogo i to jest chyba największy sukces tej książki.

Komentarze są wyłączone.