TOP 10 – Polskie plaże

TOP 10 – Tatry
Sierpień 11, 2017
Liechtensteinklamm – Salzburgerland
Sierpień 14, 2017

Słowem wstępu
Przemierzyłem kilka razy polskie wybrzeże z zachodu na wschód. Każdy mój bałtycki plener wyglądał właśnie w ten sposób. Trochę ze względu na odległość i fakt, że jeździłem nad morze fotografować najwyżej dwa razy do roku. Inną sprawą jest fakt, że lubię polskie plaże i polski Bałtyk i z wielką radością przesiadywałem godzinami na plażach czekając na zachód słońca. Niestety z mojego doświadczenia muszę zaznaczyć, że fotografowałem głównie wieczorami i jedynie w Zatoce Gdańskiej udawało mi się wykorzystać promienie wschodzącego słońca.

top 10 polskie plaże

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE I – Gdynia Orłowo

Wiem, wiem…każdy tam był. Temat ograny jak Tatry z Łapszanki, ale uważam, że na przestrzeni wielu lat to właśnie tam wykonałem najlepsze zdjęcia. Wielu trwiedzi, że to nie zalicza się do morza, ale plaża z piaskiem jest, kamienie są, woda jest, więc ja zaliczam to do mojego rankingu.

Jest to jedno z najbanalniejszych miejsc do zdjęć, ale też jedno z najbardziej charakterystycznych. Jedno z niewielu miejsc gdzie fotografowałem o wschodzie słońca.

Klif każdego roku wygląda inaczej. To dodaje uroku tym zdjęciom. Podchodziłem do tematu ze wszystkich stron i również wody. Najlepiej oceniam jednak czerwcowe kadry, kiedy kamienie były jeszcze czyste i słońce pięknie pokolorowało ścianę.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE II – Międzyzdroje

Mocny rozrzut dwóch pierwszych miejsc. Plaża w Międzyzdrojach z początku może nie zachwycać. Mnie za pierwszym razem niemalże odepchnęła i pojechałem dalej. Po czasie jednak mocno się z nią przeprosiłem. Mam tam blisko siebie kilka „samograjów” – kutry, falochron i ogromne głazy. Do tego po horyzont ciągnie się ściana klifów. Przy ciekawych warunkach można na przestrzeni kilkuset metrów zrobić kilka ciekawych ujęć co jak na polskie wybrzeże nie jest takie proste. W Międzyzdrojach spotykam jednak klasykę w pigułce i nie duże odległości sprawiają, że gdy niebo i światło zagra, to z jedno wieczoru mam sporo fajnych zdjęć.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE III – Stawa Młyny (Świnoujście)

Wielu mówi „wiatrak”, bo przecież podobnie wygląda. Malowniczo położony znak nawigacyjny u ujścia Świny do Bałtyku, na końcu falochronu przyciąga każdego dnia o zachodzie słońca rzesze spacerowiczów. Byłem tam nawet w listopadzie i też nie wiadomo skąd pojawili się ludzie, mimo że miasto wyglądało na wymarłe.

To miejsce moim zdaniem najlepiej fotografować z wody. Niezbędne będą do tego wodery lub wysokie kalosze. Latem zima woda nie stanowi problemu, ale w innych porach roku trzeba przewidzieć dosyć długie stanie w zimnej wodzie. Próbowałem też kadrów z falochronu, ale osobiście dużo bardziej wolę te od strony wody.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE VI – Dziwnów

Dziwnów jest dziwnym miejscem, jak sama nazwa wskazuje. Plaża przypomina setki kilometrów podobnych sobie, ale jest w tym punkcie coś niesamowitego. Nie wiem czy to układ dna morskiego, czy coś innego tworzy w tym miejscu przepiękne, długie fale. Ile razy nie znalazłbym się w tym miejscu to z prostego, ogranego tematu – falochron + woda, można wyciągnąć w tym miejscu cuda!

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE V – Przylądek Rozewie

Najbardziej wysunięty na północ punkt w Polsce musi wyróżniać się czymś niezwykłym. Ogromną zaletą tej plaży są przepięknie układające się kadrze kamienie i głazy. Plaża jest bardzo rozległa co ułatwia sprawę nawet przy dużej ilości spacerowiczów. W czerwcu słońce zachodzi tu pod bardzo ciekawym kątem jak na polski Bałtyk. Wiele godzin przesiedziałem na tym przylądku w oczekiwaniu aż słońce zajdzie, żeby fotografować wodę i kamienie na długich czas. Rozewie to wymarzone miejsce do tego typu zdjęć.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE VI – Rewal

Podobnie jak w Międzyzdrojach można trafić tu na kurty i falochrony. Idąc w kierunku zachodnim, w stronę Trzęsacza po chwili wyrasta piękny klif. Jego sfotografowanie wymaga lekkiego wejścia do wody i ujęcia tematu z końcówkami fal. Kilka razy trafiłem w tym miejscu na ciekawe warunki, zwłaszcza latem, kiedy dookoła mnie krążyły burze.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE VII – Łeba

Z Łebą mam zawsze problem. Lubię to miejsce, bo to właśnie tam byłem na pierwszych wakacjach nad morzem, ale tylko raz przez 10 lat plenerów nad Bałykiem zrobiłem tam zdjęcia, które mnie cieszą. Niewątpliwie tematem nr 1 staje się „zameczek”, który ładnie wpisuje się w kadr. Poza tym ciężko znaleźć jakiś punkt zaczepienie. Walczyłem kiedyś z układami piasku stworzonymi przez wiatr, ale nie byłem zadowolony. Plusem jest długi betonowy falochron z którego można fotografować plażę i „zameczek”.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE VIII – Unieście

Unieście to prawdziwy raj dla chcących sfotografować kurty. Jest ich tam chyba największe zagęszczenie na plaży i drugiego takiego miejsca nad polskim Bałtykiem nie znalazłem. Ma to oczywiście swoją otoczkę, bo to przecież miejsce pracy i można trafić na puste miejsca lub spory bałagan dookoła. W Unieściu tuż obok kutrów znalazłem malutkie, drewniane molo z którego można stworzyć ładny kadr na rytmicznie ułożone falochrony.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE XI – Dębki

Plaża w Dębkach jest bardzo skromna. Urokiem tego miejsca jest ujście Piaśnicy do morza. Plaża jest szeroka i przestronna. Można na niej spotkać ogromne „kałuże” i porozrzucane małe kutry. Lubię to miejsce za jego spokój. Zazwyczaj łączę wizytę w tym miejscu z późniejszym plenerem na Rozewiu.

TOP 10 Polskie Plaże – MIEJSCE X – Parki Narodowe

Jeden Bałtyk, a Parki aż dwa! Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami w okolicach Łeby i Woliński Park Narodowy koło Międzyzdrojów. Celowo umieszczam je na końcu rankingu, bo fotografowanie w nich jest dosyć kłopotliwe. Na drodze fotografa stoją przepisy i regulaminy Parków z których jasno wynika, że potrzebna jest zgoda na fotografowanie. Zgoda wiąże się z opłatą. Później jest to „dziki zachód” i trzeba zastosować się do reguł narzuconych przez Park.

top 10 polskie plaże

Próbowałem kilka razy dowiedzieć się dokładnie w Słowińskim Parku Narodowym o kilka szczegółów. Prosiłem o wyjaśnienie jak rozgraniczają fotografowanie na szlaku i poza szlakiem, co oznacza fotografowanie w celach zarobkowych. Opłata nie jest mała, bo wynosi 2000 zł za dzień 😉 Pytałem co w przypadku gdy zepsuje się pogoda w południe? Co jeśli prognozy się nie sprawdzą? Co jeśli nie uda mi się sprzedać ani jednego zdjęcia?

top 10 polskie plaże

top 10 polskie plaże

Nie mogąc uzyskać odpowiedzi po prostu zrezygnowałem i zacząłem omijać Słowiński Park Narodowy. Mogłem zgłosić, że chcę fotografować tylko w celach edukacyjnych, ale co później ze zdjęciami do kalendarzy czy albumów? Odpuściłem i o 2010 roku nie fotografuję w tym Parku, choć uważam, że jest to miejsce przepiękne i wyjątkowe. Dla osób, które nie chcą zarabiać na tych fotografiach i zgodzą się na warunki Parku opłata wynosi jedynie 200 zł za 3 dni. Moim zdaniem jest to uczciwa cena. Od lat oglądam zdjęcia Dariusza Przybyły czy Pawła Smolika wykonane w tym Parku.

top 10 polskie plaże

W Wolińskim Parku Narodowym też nie udało mi się porozumieć i w pewnym momencie przestałem tam fotografować. Ograniczyłem się do plaży w Międzyzdrojach i jej okolic.

Mam nadzieję, że w przyszłości uda mi się w tych Parkach fotografować dla własnej przyjemności, bez nastawienia na sprzedaż zdjęć. Mam nadzieję, że będę sobie mógł kiedyś na to pozwolić.

top 10 polskie plaże

Byłbym kłamcą gdybym powiedział, że nie znam tych Parków, że nie chodziłem poza szlakami. Robiłem to w głównej mierze z niewiedzy, a później kiedy doczytałem te regulaminy i cenniki odeszła mi całkiem ochota na odwiedzanie tych miejsc. Nie lubię oglądać się za siebie. W innych Parkach Narodowych w Polsce bez problemu uzyskiwałem zgody, przepustki i płaciłem za wydane pozwolenia. Tu jednak opór materii sprawił, że temat odpuściłem i odkąd wyprowadziłem się z Polski przestało mi na tym kompletnie zależeć.

top 10 polskie plaże

Każdemu kto chce w tych Parkach fotografować polecam zapoznanie się z regulaminami. Dopóki fotografia jest tylko „hobby” i „zabawą” można bez problemu przy niewielkich nakładach finansowych nie urządzać partyzantki i legalnie fotografować. To jest najlepsza droga!

top 10 polskie plaże

Przydatne linki:
– noclegi
Hotel Posejdon, Międzyzdroje
Pensjonat Panorama, Trzęsacz
Hotel Sailor, Łeba
– parki narodowe
Słowiński Park Narodowy
Woliński Park Narodowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *